W naszym przedszkolu realizujemy program ,,Przyjaciele Zippiego” jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego. Właścicielem programu jest angielska fundacja ,,Partnership for Children” w Polsce do rozpowszechniania programu  ,,Przyjaciele Zippiego”  upoważnione jest Centrum Pozytywnej Edukacji.

Celem programu jest rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych dzieci. Jest to program dla małych dzieci z różnymi możliwościami i zdolnościami. Nie koncentruje się na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci, prowadzony jest w szkołach i przedszkolach.

Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-8 lat i jest pozytywnie oceniany przez rodziców.

W programie wzięło już udział ponad milion dzieci na całym świecie. W ciągu 24 spotkań, poprzez słuchanie opowiadań i wykonywanie ćwiczeń, dzieci uczą się , jak znaleźć swoje własne rozwiązania problemów, dzięki temu mają szansę lepiej radzić sobie z  życiowymi trudnościami i lepiej współpracować z innymi. Program składa się z  sześciu części i dotyczy następujących zagadnień :  uczucia, komunikacja, przyjaźń, rozwiazywanie konfliktów, przeżywanie zmiany i straty, radzenie sobie z  trudnościami.

Program ,,Przyjaciele Zippiego” uczy dzieci, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie. Jest to program, w którym  rozmawia się z dziećmi na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego. Program zachęca dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postepowania w tych sytuacjach. Pokazuje, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak ważne jest słuchanie innych, kiedy przeżywają trudne chwile.

W trakcie zajęć pojawia się wiele okazji do zabawy, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia, o przyjaźni, o zmianach jakie zachodzą w nas i wokół nas, o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami. Dzieci dowiadują się, że potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto i można prosić o pomoc, a także uczą się jak okazywać pomoc innym.

Więcej o programie można się dowiedzieć na stronie internetowej:  www.partnershipforchildren.org.uk   

Oprócz Ćwiczeń Domowych, jakie zostały opracowane dodatkowo do programu, więcej propozycji ćwiczeń można znaleźć na stronie  www.pozytywnaedukacja.pl

Należy zajrzeć do zakładki  : Rodzice

Rodzicu – jeśli uznasz, że ćwiczenia, które tam są , okażą się przydatne,  można je bezpłatnie pobrać ze strony.